Jak kleić plexi?

Klejenie pleksiglasu to proces, który jest niezbędny, jeśli nie da się zastosować klasycznej metody gięcia liniowego. Może to być duży problem, zwłaszcza dla osób, które nie miały z tym nic wspólnego. Jak wobec tego kleić pleksi w domowych warunkach?

Ważny jest rodzaj!

Przed przystąpieniem do klejenia plexi, warto sprawdzić, z jakim materiałem mamy tu do czynienia. Jeśli jest to pleksiglas wylewany, proces łączenia za pomocą klejenia będzie o wiele prostszy. Zwłaszcza ze względu na brak charakterystycznych napięć wewnątrz struktury pleksi. Jeśli chcemy ze sobą połączyć wykonane z pleksigasu elementy przestrzenne (na przykład sześciany), możemy zdecydować się na pleksę ekstrudowaną.

Zanim rozpoczniemy klejenie

Pierwszym etapem łączenia elementów pleksi za pomocą wiązań klejonych, będzie oczywiście dokładne oczyszczenie ich krawędzi. Jakiekolwiek odpryski czy stopienia zmniejszą siłę łączącą obydwa elementy i sprawią, że miejsce łączenia nie będzie wyglądać estetycznie. W przypadku, gdy miejsce łączenia ma być niewidoczne, konieczne będzie szlifowanie diamentowe.

Zadbajmy o odpowiednią sterylność! Gazety chroniące pleksę przed np powierzchnią stolika nie są dobrym pomysłem. Bardzo szybko przyklejają się one do jej powierzchni, utrudniając wykonywanie jakichkolwiek prac.

Kolejny krok – odtłuszczenie!

Jedną z najważniejszych prac przygotowawczych przed rozpoczęciem klejenia pleksy, jest dokładne odtłuszczenie powierzchni. Pod żadnym pozorem nie stosujmy w tym celu środków takich jak denaturat i alkohol etylowy. Ich zastosowanie może wywołać w klejonej strukturze mikropęknięcia, które nie tylko psują wygląd pleksy, ale też zmniejszają jej trwałość i odporność na przeciążenia.

Klejenie

Czym kleić?

Zanim zabierzemy się do klejenia pleksiglasu, koniecznie wybierzmy odpowiedni do tego celu klej. Najlepiej sprawdzą się takie produkty jak:

  • Acrifix 116
  • Acrifix 192
  • Klej epoksydowy dwuskładnikowy.

Kleje Acrifix są produkowane przez firmę EVONIK – jednego z czołowych producentów tego typu spoiw. Sprzedaje się je w charakterystycznych, 100 gramowych – lub też większych – opakowaniach.

Acrifix doskonale sprawdza się zarówno przy powierzchniach prostych jak i bardziej skomplikowanych. Różnica pomiędzy Acrifix 116 a 192 polega na czasie utwardzania spoiwa. Obydwa rodzaje kleju są łączone za pomocą światła UV. Oznacza to, że nie możemy kleić naszej pleksy w… piwnicy.

Klej epoksydowy to rozwiązanie nieco bardziej skomplikowane w użyciu. Klej ten składa się z dwóch składników, które przed nałożeniem należy zmieszać w odpowiednich proporcjach. W porównaniu z produktami Acrifix, czas utwardzania „epoksydówki”, jest znacznie dłuższy, co wiąże się z możliwością nanoszenia poprawek, zwłaszcza przy bardzo skomplikowanych elementach.

Jak kleić?

Przed nałożeniem kleju na łączone elementy, koniecznie zdejmijmy z nich folię ochronną. Kolejnym krokiem będzie ich odpowiednie ułożenie względem siebie. W przypadku klejów Acrifix, opakowania posiadają charakterystyczną, wyprofilowaną końcówkę. Dzięki niej można znacznie łatwiej nałożyć klej na klejoną powierzchnię.

Proces klejenia rozpoczynamy od krawędzi wewnętrznych. Staramy się w sposób płynny wycisnąć niewielką część kleju a następnie – nakładać ją równomiernie na klejoną powierzchnię. Połączenie plexi możemy wzmocnić również z drugiej strony, wykonując analogiczne ruchy.

Podsumowanie

Obydwa opisane powyżej rodzaje klejów doskonale sprawdzają się przy łączeniu pleksiglasowych elementów. Pamiętajmy, że jeśli zależy nam na hermetycznym połączeniu, warto wykorzystać kleje Acrifix. Dokładnie wypełniają one nierówności w klejonych miejscach i chronią przed przeciekaniem.