PCV spienione

PCV (PCW, PVC) to jedno z najstarszych i najczęściej udoskonalanych tworzyw syntetycznych. W formie spienionej, materiał ten wytwarzany jest z polichlorku winylu PCV. Do jego produkcji wykorzystuje się metodę wytłaczania. Występuje również w formie utwardzonej jako PCV twarde. CV spienione posiada wiele zalet, dzięki czemu znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach.

Właściwości PCV spienionego

PCV spienione charakteryzuje się gładką powierzchnią, regularną strukturą wewnętrzną oraz stosunkowo niewielką masą. Materiał ten wyróżnia się dużą odpornością na korozję oraz chemikalia. PCV spienione jest również praktycznie wodoodporne i topi się pod wpływem ciepła. Dzięki temu za jego pomocą kształtować można nieregularne powierzchnie. Najczęściej PCV spienione występuje w formie płyt, które mogą posiadać różne grubości oraz rozmaitą kolorystykę. Cena jednej płyty ze spienionego PCV zależy przede wszystkim od grubości. Materiał może być malowany lakierem, zadrukowany lub oklejany foliami samoprzylepnymi i naklejkami.

Zalety płyt z PCV spienionego

Do najważniejszych zalet tego tworzywa należy bardzo łatwa obróbka mechaniczna, a także niewysoka cena. Płyty ze spienionego PCV zachowują stabilność kształtu przez bardzo długi czas, w wyniku czego charakteryzują się dużą żywotnością. Cechują się doskonałą sztywnością, także w pozycji poziomej. Tworzywo jest bardzo lekkie, przez co również łatwe w przenoszeniu i transporcie. Płyty wykonane z PCV swobodnie spienionego posiadają trwałe właściwości antystatyczne. Dzięki temu nie przyciągają pyłu i można jest szybko oraz łatwo czyścić. Tworzywo jest ponadto dźwiękoszczelne i nie ulega łatwej zapalności.

Obróbka spienionego PCV

Do podstawowych cech spienionego PCV należy łatwość obrabiania tego materiału. Płyty ciąć można nawet zwykłym nożem z ostrzami wymiennymi. W przypadku nieco grubszych elementów sprawdzić może się też piła. Również wycinanie kształtów lub wiercenie w spienionym PCV nie sprawia żadnych problemów. Obrabiany obszar jest też bardzo łatwy do oszlifowania lub wyrównania przy użyciu obrabiarek, papieru ściernego i pilników. Materiał ten doskonale nadaje się także do klejenia. Dzięki temu z różnorodnych elementów tworzyć można wiele interesujących konstrukcji. Sklejone ze sobą kawałki płyty o niedużej grubości zachowują właściwości zbliżone do podobnego elementu wykonanego z grubszej płyty pojedynczej. Do ich łączenia sprawdzają się również standardowe połączenia mechaniczne, takie jak śrubki czy wkręty do drewna.

Powierzchnia PCV spienionego

Ponieważ struktura wewnętrzna PCV spienionego jest porowata, materiał ten jest stosunkowo lekki. Jeżeli jego grubość zostanie odpowiednio dobrana do wielkości planszy, tworzywo jest również w stanie zagwarantować wystarczającą sztywność. Powierzchnia zewnętrzna płyt ze spienionego PCV posiada delikatną fakturę zbliżoną do skórki pomarańczy i jest matowa. Po utwardzeniu może bardzo dobrze imitować powierzchnię plexi, ponieważ staje się błyszcząca i gładka. Chropowatość krawędzi wynika z porowatości. Zwykle nie jest ona istotna dla estetyki obrabianego elementu, można jednak dokonać jego dodatkowej poprawy. Zazwyczaj w tym celu wykonuje się szlifowanie oraz malowanie krawędzi przy użyciu gęstej farby.

Druk UV na spienionym PCV

Na powierzchni płyty ze spienionego PCV możliwe jest wykonanie bezpośredniego druku UV. Gwarantuje on uzyskanie bardzo estetycznego wyglądu, fotograficznej jakości obrazu oraz wierności w odwzorowaniu kolorów. Ponieważ druk UV jest bardzo trwały, nie wymaga żadnej dodatkowej laminacji. Zadrukowane w ten sposób tablice są odporne na warunki atmosferyczne oraz czynniki zewnętrzne, w tym promieniowanie ultrafioletowe. Druk UV jest również bezwonny, dzięki czemu może być stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Na spienionym PCV wykonać można również druk dwustronny.

Zastosowanie PCV spienionego

PCV spienione znajduje swoje zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach, m.in. reklamie. Tworzywo służy do produkcji szyldów, plansz informacyjnych, a także dekoracji witryn sklepowych. Za jego pomocą tworzone są również zabudowy stoisk wystawienniczych oraz stojaki i prezentery. Szerokie możliwości obróbcze pozwalają też na wykonywanie z PCV spienionego rozmaitych konstrukcji przestrzennych, np. popularnych napisów z liter. W budownictwie tworzywo służy np. do zabudowy sklepów i lokali usługowo-gastronomicznych. PCV spienione jest wykorzystywane do wypełniania stolarki drzwiowej i okiennej, a także tworzenia sufitów podwieszanych oraz innych elementów konstrukcyjnych. Materiał też stosowany jest też do obudowy maszyn oraz w przemyśle meblarskim, do produkcji tylnych ścianek mebli.

Potrzebujesz PCV spienionego?

Zachęcamy do wypełnienia formularza poniżej: