PCV twarde

Twarde PCV (polichlorek winylu) jest tworzywem sztucznym wykorzystywanym we wszystkich gałęziach przemysłu. Produkt ten jest wytwarzany z wykorzystaniem technologii wytłaczania. Doskonale sprawdza się przede wszystkim w budownictwie, ale też w reklamie, motoryzacji i budowie elementów dekoracyjnych. Materiał ten standardowo jest dostępny w kolorze białym. PCV występuje również w wersji spienionej.

Właściwości chemiczne i fizyczne

Materiał ma budowę polimorficzną. Oznacza to, że z zewnątrz wygląda na całkiem jednorodny. Nie posiada porów, przez co jego powierzchnia jest idealnie gładka. Struktura materiału jest w pełni lita. Opcjonalnie może on występować w wersji z połyskiem. PCV twarde charakteryzuje się również bardzo dużą odpornością na działanie sił zewnętrznych a także – na oddziaływanie odczynników chemicznych. Właśnie dlatego bardzo często jest on wykorzystywany w laboratoriach, jako podstawa do różnych doświadczeń chemicznych.

Warto też dodać, że twarde PCV jest materiałem niepalnym, co pozwala na jego szerokie wykorzystanie w budownictwie. Ponadto bardzo słabo przewodzi ciepło, co daje mu jedno z czołowych miejsc jeśli chodzi o stopień izolacyjności termicznej w budownictwie.

Podatność na obróbkę

PCV twarde jest materiałem niezwykle podatnym na obróbkę. Dlatego też można go wykorzystywać w różnych zaawansowanych procesach technologicznych. Podstawowe metody obróbki, jakie stosuje się w przypadku tego materiału to:

  1. 1. Obróbka na gorąco – na wskutek oddziaływania ciepła, twarde PCV staje się bardziej plastyczne. Jest ono przez to bardziej podatne na oddziaływania zewnętrzne, które powodują zmianę jego kształtu. Po obniżeniu temperatury otoczenia, materiał ten na powrót staje się twardy i sztywny.
  2. 2. Frezowanie, wiercenie – twarde PCV jest niezwykle sztywne i co ważne – w niewielkim stopniu przenosi drgania. Dzięki temu materiał ten może być frezowany i wiercony, nawet przy bardzo dużych szybkościach i siłach oddziaływania.
  3. 3. Gwintowanie – ze względu na dużą twardość struktury, możliwe jest jej gwintowanie na dowolny sposób. Twarde PCV jest zresztą tworzywem z którego buduje się elementy wodociągów, kanalizacji itd. Dzięki swoim niesamowitym właściwościom, PCV może być więc bardzo dokładnie gwintowane, co przedkłada się na jakość i wytrzymałość połączenia gwintowanego.
  4. 4. Klejenie – PCV twarde jest co prawda trudne w klejeniu standardowymi klejami (niewielka chropowatość), ale jednocześnie bardzo łatwo się je klei za pomocą specjalnych, dedykowanych tworzywom sztucznym środków.

Zastosowanie twardego PCV w reklamie

Reklama jest jedną z tych gałęzi przemysłu, które w szczególny sposób korzystają z dobrodziejstw twardego PCV. Jest ono wykorzystywane przede wszystkim w:

  1. 1. Ściankach działowych i parapetach – konstrukcje stworzone w oparciu o PCV twarde są lekkie, wytrzymałe i trwale. Jednocześnie można je w sposób dowolny pokrywać barwnikami, na przykład w oparciu o technologię sitodruku. Dzięki temu można na nie nanosić dowolne materiały graficzne a szczególnie – zawierające różne treści reklamowe.
  2. 2. Zabudowie stoisk handlowych – twarde PCV doskonale sprawdza się jako zabudowa stoisk o charakterze handlowym. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, lekka konstrukcja tworzywa ułatwia szybki montaż i demontaż poszczególnych elementów stoisk, co przedkłada się na redukcję kosztów i zminimalizowanie kosztów robocizny.
  3. 3. Tablicach informacyjnych – PCV jest materiałem trwałym, twardym i przede wszystkim odpornym na wilgoć i oddziaływania fizyczne. Dlatego więc można je wykorzystywać do budowy elementów informacyjnych, z przeznaczeniem na zewnątrz budynków.
  4. 4. Szyldach i tablicach reklamowych – polichlorek winylu sprawdza się wszędzie tam, gdzie zależy nam na trwałych a zarazem lekkich konstrukcjach. Szyldy i tablice reklamowe nadają się do tego idealnie, zważywszy na możliwość ich ciągłego transportu z miejsca na miejsce.
  5. 5. Konstrukcjach przestrzennych – PCV można stosować do budowy lekkich konstrukcji przestrzennych o charakterze stricte reklamowym.

Podsumowując, polichlorek winylu to materiał przyszłości, bez którego branża reklamowa (i nie tylko!) nie mogłaby normalnie funkcjonować.

Potrzebujesz PCV twardego?

Zachęcamy do wypełnienia formularza poniżej: